Władcy elekcyjni



Henryk Walezy
Henryk Walezy (1551-1589)
Król Polski jako Henryk I
Rodzice :  Henryk II i Katarzyna Medycejska
Ciekawostki:
- w młodym wieku nosił sukienki.
- był również królem Francji jako Henryk III.
- przebierał się za kardynała.
- urządzał „polowanie na damy”. Były to kobiety opłacone przez Katarzynę, prostytutki, córki mieszczan. Jego wrogowie twierdzili, że kazał im się rozbierać po to, aby podpalać im włosy w miejscach intymnych.
- posądzany o homoseksualizm i transwestytyzm.


Anna Jagiellonka
Anna Jagiellonka (1523 – 1596)
Królowa Polski od 1575.
Rodzice : Zygmunt I Stary i Bona Sforza.
Ciekawostki:
- 1 maja 1576 r. poślubiła na Wawelu Stefana Batorego, a następnie została wraz z nim koronowana w katedrze wawelskiej.

- Anna Jagiellonka, niestety, nie należała do najpiękniejszych niewiast.



Stefan Batory
Stefan Batory (1533 – 1586)
Król Polski od 1576
Rodzice: Stefan Batory i Katarzyna Telegdi
Ciekawostki:

Stefan Batory, nigdy nie nauczył się mówić w języku swoich podwładnych i własnej małżonki, Anny Jagiellonki. Mimo to Stefan Batory niezwykle pozytywnie wpisał się w historię naszego kraju.





Zygmunt III Waza
Zygmunt III Waza (1566 – 1632)Król Polski w latach 1587 – 1632Rodzice : Jan III Waza i  Katarzyna JagiellonkaPotomstwo : Anna Maria, Katarzyna, Władysław Zygmunt, Katarzyna, KrzysztofCiekawostki :- był również królem Szwecji, Gotów i Wenedów;- wielki książę litewski, ruski, pruski, żmudzki i inflancki;- walczył pod Kokenhausen, pod Białym Kamieniem i pod Kircholmem;- przeprowadził wojnę z Rosją;- w 1592 roku poślubił Annę Habsburg;- urodził się w więzieniu - rodzice zostali uwięzieni przez Eryka XIV;- malował obrazy, grał w piłkę i karty;- był szczęśliwy w małżeństwach;- niechcący podpalił Wawel.
Władysław IV Waza 
Władysław IV Waza

Król Polski w latach 1632–1648
Rodzice : Zygmunt III Waza i  Anna Habsburg
Potomstwo : Zygmunt Kazimierz i Maria Anna Izabela
Ciekawostki :
Był też królem szwedzkim w latach 1632–1648 oraz tytularnym carem rosyjski do 1634 roku.
6 lutego 1633 roku w trakcie ceremonii koronacyjnej Władysława zdarzył się nietypowy incydent. W pewnym momencie z głowy królewskiej poczęła zsuwać się korona. Oddawszy berło i jabłko kanclerzowi litewskiemu Radziwiłłowi, Władysław poprawił ją i powiedział: cięższa jest korona, niż przypuszczałem, ale sądzę, że większy jeszcze ciężar oznacza.
Znajomość języków królewicza przedstawiało się zgoła inaczej niż przedstawił to w swojej relacji poseł hiszpański de Dohna. Na podstawie relacji współczesnych mu ludzi można stwierdzić, że owszem, królewicz mówił po niemiecku, jednak przy czytaniu i pisaniu w tym języku napotykał trudności.


Jan II Kazimierz
Jan II Kazimierz (1609 – 1672)
Król polski (1648 – 1668)
Rodzice : Zygmunt III Waza i Konstancja Habsburżanka
Potomstwo : Maria Anna Teresa, Jan Zygmunt.
Żona: Ludwika Maria Gonzaga.
Ciekawostki:
Książe Litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, smoleński, inflancki, siewierski i czernichowski.
Dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów.
Przyrodni brat Władysława IV Wazy.
Kawaler Orderu Złotego Runa.
W 1645 nadano mu godność kardynała diakona w Rzymie. Kazał się zwracać do siebie jako ‘’Wasza Najjaśniejsza Wysokość” i zapowiadał że „obije gębę” każdemu kto pominie ten tytuł.


Michał Korybut Wiśniowiecki
Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673)
Król Polski (1669 -1673)
Rodzice : Jeremi Wiśniowiecki i Gryzelda Zamoyska
Ciekawostki:
- Wiśniowiecki słynął z obżarstwa
- Z testamentu Michała Korybuta Wiśniowieckiego :
„Oto Jeremi Wiśniowiecki był wielkim wodzem i politykiem (...) Pozostawił syna – żarłoka i cymbała.”







Jan III Sobieski
Jan III Sobieski (1629 – 1696)
Król Polski od 1674 do śmierci
Rodzice : Jakub Sobieski i  Zofia Teofila Daniłowiczówna
Potomstwo : Jakub Ludwik, Teresa Teofila, Teresa Kunegunda, Aleksander Benedykt, Konstanty Władysław oraz kilkoro bezimiennych
Ciekawostki :
Przez Turków bywał zwany Lwem Lechistanu, a przez chrześcijan Obrońcą Wiary.
„Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski.”
Szlachta podobno ceniła Sobieskiego tylko jako wodza; mówiono o nim, że jest skąpy i całe swe pieniądze oddaje Żydom na procent  .
Gdy umarł (na syfilis, którym zaraziła go Marysieńka), medycy zapisali, że król zmarł, bo miał "dwie gangreny koło jajec".


August II Mocny
August II Mocny (1670 - 1733)
Rodzice : Jan Jerzy III Wettyn i Anna Zofia Oldenburg
Potomstwo : Aleksander Józef Sułkowski, Fryderyk August, Maurycy Saski, Fryderyk August Rutowski, Maria Aurora Katarzyna Rutowska, Jan Jerzy 'Kawaler Saski', Fryderyka Aleksandra, Fryderyk August Cosel, Augusta Anna Konstancja, Anna Karolina Orzelska
Ciekawostki :- Był pierwszym przedstawicielem - rządzącej w  Saksonii - dynastii Wettynów na tronie polskim. - Mimo niezgodnej elekcji, w1697 r. August został koronowany na króla polskiego. Determinację uzyskania tronu w tym kraju pokazuje fakt, że August - wyznający wiarę luterańską - w drodze do Polski przeszedł na katolicyzm.We wrześniu 1699 r. August przystąpił do koalicji duńsko-rosyjskiej wymierzonej w Szwecję. Wettyn liczył, że odzyskanie Inflant umocni jego władzę w Polsce. Spodziewał się szybkiego i łatwego zwycięstwa nad królem Szwecji Karolem XII. Ten jednak nie tylko wygrywał coraz to nowe bitwy, lecz we wrześniu 1706 r. na mocy układu w Altranstädt zmusił nawet Augusta do zrzeczenia się korony polskiej. Po zwycięstwie cara Rosji Piotra I nad wojskami Karola XII szala zwycięstwa w wojnie północnej przechyliła się na stronę koalicji antyszwedzkiej. Umożliwiło to co prawda Augustowi II odzyskanie tronu, jednak przynosiło Rosji coraz większy wpływ na wewnętrzne sprawy Polski.- U Augusta Mocnego wystąpiła tzw. stopa cukrzycowa. W wyniku przeprowadzonej amputacji, w ranę wdała się gangrena, która spowodowała prawdopodobnie infekcję i sepsę.
- August II Mocny został pochowany w  katedrze na Wawelu.



Stanisław Leszczyński
Stanisław Leszczyński (1677 -  1766)
Król Polski w latach 1705-1709 i 1733-1736
Rodzice : Rafał Leszczyński i Anna z Jabłonowskich
Potomstwo : Maria Leszczyńska (późniejsza królowa Francji), Anna Leszczyńska
Ciekawostki:
- był królem Polski dwukrotnie,
- był najdłużej żyjącym królem Polski,
- zmarł w wyniku poparzeń, których doznał po podpaleniu szaty, kiedy usnął przy kominku;
- ‘’Jedni od Sasa, drudzy od Lasa’’  - po zawarciu przymierza z królem Karolem XII przez Stanisława Leszczyńskiego, które pozwalało na stacjonowanie wojsk szwedzkich w Polsce, w kraju wybuchła wojna domowa między zwolennikami Leszczyńskiego a Augusta II.

August III Sas
August III Sas (1696 - 1763)
Rodzice : August II Mocny i Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna
Potomstwo : Fryderyk August Franciszek, Józef August Wilhelm, Fryderyk Krystian Leopold, Maria Krystyna Amalia, Maria Małgorzata, Maria Anna, Franciszek Ksawery, Maria Józefa, Karol Krystian, Maria Krystyna, Maria Elżbieta, Albert Kazimierz August, Klemens Wacław, Maria Kunegunda
Ciekawostki :
- Tron polski objął w sposób - delikatnie mówiąc - nie do końca prawny.
- To właśnie on przyniósł początki odrodzenia gospodarczego ziem polskich, szkolnictwo pijarskie i jezuickie dorównywało poziomem przodującym ośrodkom nauczania w Europie Zachodniej.
- Doprowadził on w  1748 r. do wybudowania pierwszego budynku teatralnego w Polsce;
- Przebudował Zamek Królewski w Warszawie;
- Bez działań Augusta III nie byłyby możliwe późniejsze wspaniałe osiągnięcia polskiej kultury w czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Liczne osiągnięcia kulturalne, lecz generalne niepowodzenia w polityce są cechą charakterystyczną jego panowania.











Stanisław August Poniatowski
Stanisław August Poniatowski (1732 - 1798)
Król Polski w latach 1764–1795.Rodzice - Stanisław Poniatowski i Konstancja z Czartoryskich PoniatowskaPotomstwo Stanisław Grabowski, Michał Grabowski, Anna Piotrowna, Konstancja Żwanowa, Michał CichockiCiekawostki:- do końca życia pozostawał w stanie bezżennym;- był zafascynowany kulturą zachodnioeuropejską i ubierał się zgodnie z najnowszą modą;- nie znosił poglądów i zachowań większości szlachty;- nie podgolił sobie włosów na ówczesną modę sarmacką do koronacji, tłumacząc się zaleceniami lekarza;- nie udostępnił Kościuszce map przez co ten miał gorsze możliwości planowania;- brał czynny udział w opracowywaniu Konstytucji 3 Maja;- rozpoczął modernizację kraju (wprowadzenie komisji skarbowej i wojskowej, nieznaczne ograniczenie liberum veto);
- abdykował na rozkaz Katarzyny II w 1795 r.;